Νότιγχαμ Φόρεστ - Λίβερπουλ 0-1: Οι «reds» έβαλαν τέλος στο... παραμύθι της Νότιγχαμ

Νότιγχαμ Φόρεστ – Λίβερπουλ 0-1: Η Λίβερπουλ, αν και δύσκολα, πήρε τη νίκη κόντρα στη Νότιγχαμ και συνάμα την πρόκριση στα ημιτελικά του FA Cup, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τη Μάντσεστερ Σίτι στο Wembley…

Η Νότιγχαμ είδε τη Λίβερπουλ να της βάζει «στοπ» στη ξέφρενη πορεία της στο Κύπελλο Αγγλίας, στο οποίο κατάφερε να φτάσει έως την προημιτελική φάση, αποκλείοντας τις Λέστερ, Άρσεναλ και Χάντερσφιλντ στο διάβα της.

Όμως, στο σημερινό παιχνίδι, η Νότιγχαμ γνώριζε πως δεν έχει πολλές ελπίδες, με αποτέλεσμα να δώσει βάση στα αμυντικά της καθήκοντα σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, αναμένοντας καρτερικά τη Λίβερπουλ να κάνει κάποιο λάθος.

Από την αρχή του ματς, οι «reds» είχαν επιθετικό μονόλογο με την ομάδα της Championship να κάνει κάποια απειλητικά… guests στα καρέ του Άλισον. Η ομάδα του Κλοπ έφτασε κοντά στο γκολ, με το σουτ του Κώστα Τσιμίκα να περνά πάνω από τα δοκάρια του Χόρβαθ.

Οι δύο ομάδες πήραν την άγουσα για τ’ αποδυτήρια ισόπαλες, χωρίς σκορ, με τους παίκτες του Κούπερ να στέκονται πολύ κοντά στα αμυντικά τους καθήκοντα και να βάζουν δύσκολα στους παίκτες της Λίβερπουλ

Στο 65ο λεπτό και ενώ ακόμα δεν υπήρχε σκορ, ο Γιούργκεν Κλοπ αποφάσισε να ρίξει τα μεγάλα «όπλα» στον αγωνιστικό χώρο. Αυτόματα, ο ρυθμός στο ματς ανέβηκε με τη Λίβερπουλ να γίνεται πιο απειλητική. Βέβαια, η γηπεδούχος Νότιγχαμ για πολύ λίγο δεν έκανε την έκπληξη, με τον Ζινκερνάγκελ να αστοχεί από πολύ πλεονεκτική θέση στο 76ο λεπτό.

Λίγα λεπτά αργότερα, οι παίκτες της Λίβερπουλ βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα. Πιο συγκεκριμένα, στο 78ο λεπτό, ο Κώστας Τσιμίκας έβγαλε τη σέντρα στην καρδιά της άμυνας, εκεί όπου βρισκόταν ο Ζότα και δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Η λήξη της αναμέτρηση βρήκε τη Λίβερπουλ νικήτρια, με σκορ 1-0, με το εισιτήριο για τους ημιτελικούς του Wembley, όπου θα βρεθεί αντιμέτωπη κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι.

Νότιγχαμ Φόρεστ: Χόρβαθ, Φιγκειρέδο, Γουοράλ, Κόλμπακ (90’+1 Σίλβα), Σπενς, Γκάρνερ, Γιάτες, Τζόνσον, Ζίνκερνάγκελ (78′ Μάιτεν), Λόλεϊ (65′ Καφού), Ντέιβις (77′ Σάριτζ)

Λίβερπουλ: Άλισον, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Γκόμες, Τσιμίκας, Τσάμπερλεϊν, Φαμπίνιο (64′ Τιάγκο), Κεϊτά (64′ Χέντερσον), Ζότα, Φιρμίνο, Έλιοτ (64′ Μιναμίνο)