ΑΕΚ - Το ματς που απέδειξε τι θα πει Νέα Φιλαδέλφεια για την Ένωση!

Στην ιστορία της ΑΕΚ υπήρξαν δεκάδες περιπτώσεις που η «Ένωση» έγραψε σελίδες δόξας στο σπίτι της, στη Νέα Φιλαδέλφεια. Υπάρχει όμως ένα παιχνίδι (και όχι από τα πιο ιστορικά) που η αύρα της αποδείχτηκε απλά… ανίκητη!

Λένε, πως τα τσιμέντα δεν παίζουν μπάλα. Αλήθεια είναι. Ούτε κανείς πρόκειται να χάνει από τη Λεωφόρο Δεκελείας, όπως πολλές φορές καθ’ υπερβολή υποστηρίζουν οι φίλοι της ΑΕΚ.

Ωστόσο, είναι δεδομένο πως η επιστροφή στη Νέα Φιλαδέλφεια, αλλάζει ολόκληρη τη δυναμική της ομάδας. Και το παρελθόν, όπως η ιστορία που καταγράφηκε μια μέρα σαν σήμερα, πριν από τριάντα χρόνια, το 1992, είναι απόλυτα ενδεικτική για την πραγματικότητα.

Η νύχτα που Αλεξανδρής και Δημητριάδης έχαναν τα… άχαστα!

Η ΑΕΚ υποδεχόταν την Παναχαϊκή στις 26/9/1992 και κατάφερε να πάρει τη νίκη δύσκολα, χάρη στο γκολ του Σταύρου Σταματή στο 92’. Ετσι, έδωσε τη νίκη με 2-1 σε μια σεζόν που τελικά έμελλε να τελειώσει με την ΑΕΚ πρωταθλήτρια και με 17 νίκες σε ισάριθμα ματς, ένα ρεκόρ που δεν θα είχε γίνει χωρίς αυτό το γκολ του χαφ των «κιτρινόμαυρων».

Η ΑΕΚ κατέκτησε τον δεύτερο από τους τρεις συνεχόμενους τίτλους της χωρίς να χάσει ούτε έναν βαθμό στη Νέα Φιλαδέλφεια. Πέτυχε 17 νίκες σε ισάριθμους αγώνες, ισοφαρίζοντας ένα ρεκόρ που είχε ο Άρης από τη σεζόν 1978-79.

Εκείνο το βράδυ της 26ης Σεπτεμβρίου 1992, η Παναχαϊκή είχε προηγηθεί με τον Οτιτζι, ο οποίος ήταν και εκείνος που… ισοφάρισε, όταν η μπάλα βρήκε πάνω του έπειτα από προσπάθεια του Δημητριάδη που σταμάτησε στο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα.

Ο Βασίλης Δημητριάδης μαρκάρεται από τους αμυντικούς της Παναχαϊκής με τον χρυσό σκόρερ, Σταύρο Σταματή, να καιροφυλακτεί στο αλησμόνητο παιχνίδι του 1992.

Το ματς όδευε προς μια οδυνηρή ισοπαλία που θα σήμαινε απώλεια βαθμών για την ΑΕΚ, αλλά στις καθυστερήσεις ο Παύλος Παπαϊωάννου γύρισε από αριστερά στο ύψος του πέναλτι.

Ο Δημητριάδης άφησε την μπάλα και αυτή έφτασε στον Σταματή που έστειλε ψύχραιμα την μπάλα στα δίχτυα με συρτό σουτ προκαλώντας ενθουσιασμό στις εξέδρες της Νέας Φιλαδέλφειας.

Όσοι βρίσκονταν στις εξέδρες του γηπέδου μνημονεύουν ακόμη και σήμερα εκείνο το παιχνίδι. Όχι επειδή η ΑΕΚ νίκησε, ή επειδή το γκολ μπήκε στο τελευταίο λεπτό. Απλά ήταν ένα από τα παιχνίδια στα οποία η «Ένωση» αδυνατούσε να βρει λύσεις καθώς το… σύμπαν έμοιαζε να έχει συνομωτίσει εις βάρος της.

Ιδιαίτερα ο Αλεξανδρής (κυρίως αυτός) με τον Δημητριάδη είχαν χάσει ευκαιρίες που… δεν χάνονταν και παρά το σφυροκόπημα της εστίας του Μασούρα το 1-1 δεν έμελλε να αλλάξει μέχρι το πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Και τότε, η αύρα της Νέας Φιλαδέλφειας γέννησε έναν απρόσμενο ήρωα! Τον Σταύρο Σταματή…

Με την αύρα και τη δύναμη της Νέας Φιλαδέλφειας!

Αυτή η αύρα, αυτή η δύναμη που τόσο πολύ της είχε λείψει για δύο δεκαετίες. Από την Παρασκευή, όμως, η αύρα επιστρέφει, η Νέα Φιλαδέλφεια επιστρέφει. Και μαζί επιστρέφει η έδρα των θαυμάτων!

Θυμηθείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα εκείνης της… συμβολικής αναμέτρησης με την Παναχαϊκή όπως της είχε μεταδώσει ο ΑΝΤ1 σε περιγραφή του επί σειρά ετών διευθυντή επικοινωνίας της ΠΑΕ, Ανδρέα Δημάτου, που τότε βρισκόταν ακόμη στην εκκίνηση της δημοσιογραφικής του διαδρομής!