ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ: Με ήττα ξεκίνησαν οι Αρβανίτη και Καραγκούνη

Ξεκίνημα με το αριστερό για τις Βίκυ Αρβανίτη και Πένυ Καραγκούνη που ηττήθηκαν με 2-0 σετ από τον γερμανικό δίδυμο των Μπίενεκ και Σνάιντερ στον πρώτο αγώνα του έκτου ομίλου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Την ήττα γνώρισαν στην πρεμιέρα τους στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Μπιτς Βόλεϊ της Αυστρίας οι Βίκυ Αρβανίτη και Πένυ Καραγκούνη, αφού ηττήθηκαν με 2-0 σετ (21-15, 21-16) από τις Γερμανίδες Μπίενεκ και Σνάιντερ σε ματς για τον έκτο όμιλος της διοργάνωσης.

Στο πρώτο σετ το ελληνικό δίδυμο είχε εξαιρετική παρουσία στο ξεκίνημά του, αλλά από την στιγμή οι Γερμανίδες τις έφτασαν για πρώτη φορά και ισοφάρισαν σε 9-9 και 10-10, πήραν το προβάδισμα και έφτιαξαν γρήγορα μία μικρή διαφορά ασφαλείας (10-13) κατακτώντας τελικά το σετ με (15-21).

Στο δεύτερο σετ η Αρβανίτη και η Καραγκούνη άντεξαν και πίεσαν μέχρι το 15-15, αλλά εκεί οι Σνάιντερ και Μπίενεκ πήραν την αλλαγή και μέ άσσο ξέφυγαν ξανά στο σκορ (15-19) επικρατώντας και στο δεύτερο σετ τελικά με 16-21.

Έτσι, κατέτησαν την νίκη με 2-0 σετ απέναντι στις Ελληνίδες ενώ στο άλλο ματς του ομίλου οι Κάιζερ και Μέπελινκ κέρδισαν με 2-0 σετ (21-18, 21-13) τις Φριντλ και Πφέφερ από την διοργανώτρια Αυστρία.

Οι δυο τελευταίες θα είναι οι αντίπαλες των κοριτσιών μας στο καθοριστικό ματς (δεν έχει ακόμη οριστεί η ώρα του) όπου θα κριθεί η πρόκριση στα νοκ άουτ του τουρνουά.