ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΜΛΑΝΤΟΣΤ 3-0: Ανώτερος και ωραίος πήρε τη νίκη-πρόκριση

Τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια απέναντι στη Μλάντοστ πέτυχε ο Ολυμπιακός, με τους «ερυθρόλευκους» να κερδίζουν και εντός έδρας με 3-0.

Χωρίς να ιδρώσουν οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν από το πρώτο λεπτό την ανωτερότητά τους και πήραν μια ακόμη νίκη απέναντι στην Μλάντοστ με 3-0 σετ και την πρόκριση για την επόμενη φάση. Ο Ζουπάνη ήταν αυτός που άνοιξε και έκλεισε το σκορ του αγώνα. Πρώτοι σκόρερ της αναμέτρησης οι Πάγιεκ και Πέριτς.

Με το πόδι στο γκάζι ξεκίνησαν οι «ερυθρόλευκοι» από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, ξεκινώντας με ένα γρήγορο 4-0, η Μλάντοστ σε αυτό το σημείο πήρε το πρώτο της πόντο και στη συνέχεια με έναν ακόμα μείωσε στους 2, οι πρωταθλητές όμως έδειξαν να μην καταλαβαίνουν από τέτοια και με ένα σερί 6-1, ανάγκασαν τον Μπράνκο στο πρώτο τάιμ-άουτ του αγώνα. Η συνέχεια του σετ κυμάνθηκε στα ίδια επίπεδα με τους Πειραιώτες να μεγαλώνουν τη διαφορά, καταφέρνοντας να κλείσουν το πρώτο σετ με 25-16.

Πιο δύσκολα ήταν τα πράγματα στο δεύτερο σετ, με τους «ερυθρόλευκους» να μην μπορούν να ξεφύγουν, στο σκορ, από νωρίς, με τους Βόσνιους να καταφέρνουν να ισοφαρίσουν αρχικά και στη συνέχεια να παίρνουν και το προβάδισμα για πρώτη φορά στην αναμέτρηση με 2 πόντους και 10-12. Ο Δημήτρης Καζάζης κάπου εκεί, αναγκάστηκε να πάρει τάιμ-άουτ και να τα… ψάλει στους παίκτες τους, με τους ίδιους να μπαίνουν πολύ καλύτερα στο τάραφλεξ εμφανώς καλύτεροι, καταφέρνοντας να γυρίσουν άμεσα την κατάσταση. Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να μπαίνει πρώτος στους 20 πόντους. Στους τελευταίους πόντους, οι «ερυθρόλευκοι», έδειχναν πως ήθελα να καθαρίσουν την πρόκριση παίρνοντας και το 2ο σετ, το οποίο και κατάφεραν με 25-21.

Οι Πειραιώτες με τα δύο σετ είχαν εξασφαλίσει τον στόχο τους και πλέον ήθελαν απλά να κλείσουν το παιχνίδι, το συντομότερο δυνατόν το οποίο και κατάφεραν. Με μεγάλο πρωταγωνιστή του τελευταίου σετ τον Ζουπάνη, ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη του σετ αλλά και του αγώνα με 25-17.