ΑΕΚ - ΧΑΝΤΜΠΟΛ: Ανατροπή και νίκη επί της Νιμ με 27-26 μέσα στην Γαλλία!

Η ΑΕΚ με κορυφαίο τον Πέτρο Μπουκοβίνα και λυτρωτή τον Νάτσο Πλάθα Χιμένεθ νίκησε με 27-26 τη Νιμ στην Γαλλία.

Σπουδαία νίκη για την ΑΕΚ, η οποία με γκολ του Πλάθα Χιμένεθ στο τελευταίο δευτερόλεπτο κέρδισε μέσα στην Γαλλία την ισχυρή Νιμ με 27-26.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια έκανε το δυο στα δυο στον όμιλο και πλέον αρχίζει βάσιμα να ελπίζει σε πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η ΑΕΚ είχε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, αν εξαιρέσουμε το κακό πρώτο τρίλεπτο, όπου οι Γάλλοι προηγήθηκαν με 5-1. Στη συνέχεια όμως, οι παίκτες του Δημήτρη Δημητρούλια ισορρόπησαν εντελώς την κατάσταση, κι αν δεν έκαναν κάποια αβίαστα λάθη, δεν θα πήγαιναν καν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, όντας πίσω στο σκορ με 16-14.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Γάλλοι προσπαθούσαν να ξεφύγουν στο σκορ και κάποια στιγμή το έκαναν (22-17), αλλά η ΑΕΚ δεν τους άφηνε και στα μισά του δευτέρου μέρους, το σκορ ήταν στο 22-20. Δεκατρία λεπτά πριν το τέλος, η διαφορά έπεσε στο ένα γκολ (23-22) ενώ στο πεντάλεπτο, η «Ένωση» είχε ισοφαρίσει σε 25-25 και ο τιτάνας Πέτρος Μπουκοβίνας απέκρουσε πέναλτι! Στο τελευταίο πεντάλεπτο έσπασαν καρδιές, οι Γάλλοι προηγήθηκαν με 26-25, αλλά ο Καλόμοιρος ισοφάρισε σε 26-26, ένα λεπτό πριν τη λήξη. Στο τελευταίο δευτερόλεπτο ήρθε όμως η τεράστια ανατροπή, με τον Πλάθα να σκοράρει και η ΑΕΚ να φεύγει με το «διπλό».

Νιμ: Τομπί 7, Ακουεβίλο 4, Χισχάμ 4, Πογέτ 4, Μινέλ 2, Ρεμπισόν 1, Γιάκομπσεν 1, Ντουπί 1, Γκιγού 1, Σαλού 1, Ντέρισμπουργκ, Γκαγιέγο, Γκιμπερνόν, Πουλιέζ, Ντεσμπονέτ, Πολ.

ΑΕΚ: Τζηράς 8, Πλάθα 5, Αραμπατζής 2, Ηλιόπουλος 2, Παπαδιονυσίου 2, Ουγκάλντε 2, Καλόμοιρος 2, Μπριάτκα 1, Νικολαΐδης 1, Μόγια 1, Μπεριά 1, Λέμος, Κοτσιώνης, Μπεντζιλαλί, Μπουκοβίνας, Άντζελιτς.