CEV CHAMPIONS LEAGUE: ΖΟΚ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-2: Έχασε και τώρα ψάχνει καθαρή νίκη για την πρόκριση

Την ήττα από την Ζοκ, με 3-2, γνώρισε ο Ολυμπιακός στον πρώτο αγώνα της τρίτης προκριματικής φάσης του CEV Champions League, στη Σερβία και πλέον ψάχνει νίκη στην έδρα του με καθαρό σκορ για να πάρε την πρόκριση στους ομίλους της διοργάνωσης.

Ο Ολυμπιακός δεν ήταν όσο καλός όσο θα ήθελε στη Σερβία, γνωρίζοντας την ήττα με 3-2 από τη Ζοκ. Οι «ερυθρόλευκες» ήταν σαφώς ανώτερες στο 1ο και 4ο σετ της αναμέτρησης, τα κακά όμως διαστήματα στα υπόλοιπα σετ, στέρησαν τη νίκη.

1o σετ: 16-25

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψαν οι «ερυθρόλευκες» το πρώτο σετ, απέναντι στις Σέρβες. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε από νωρίς να έχει το προβάδισμα της αναμέτρησης, το οποίο αυγάτιζε όσο πέρναγε η ώρα, φτάνοντας στο +6 μόλις έφτασαν και τους πρώτους 10 πόντους. Η συνέχεια κυμάνθηκε σε ίδια πλαίσια οι «ερυθρόλευκες» συνέχιζαν να προηγούνται και κατάφεραν να πάρουν με αρκετή άνεση το 1ο σετ, με 25-16.

2ο σετ: 25-23

Μια μεγάλη ανατροπή προσπάθησαν να πετύχουν οι «ερυθρόλευκες», οι οποίες είχαν βρεθεί πίσω μέχρι και με 6 πόντους στο 18-12. Σε εκείνο το σημείο ένα τάιμ-άουτ του Κουτίνιο, ξύπνησε την ομάδα και με ένα σερί 4-0 μείωσαν στους 2, όπου έκαναν ξανά «ντέρμπι» το δεύτερο σετ. Η συνέχεια είχε τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να καταφέρνει να πάρει το προβάδισμα, όταν οι 2 ομάδες μπήκαν στους 20 πόντους με 21-20 και 22-21, κάπου εκεί όμως λίγο η κακές επιθέσεις, λίγο η κούραση από την υπερπροσπάθεια της ανατροπής, η Ζοκ κατάφερε να βρει την ισοφάριση με 25-23.

3ο σετ: 25-19

Το τρίτο σετ εξελίχθηκε όπως και το δεύτερο. Η Ζοκ ήταν αρκετά καλύτερη από την αρχή του σετ και παρά το ότι οι «ερυθρόλευκες» κατάφεραν να φτάσουν στον πόντο στο 7-6 και αργότερα στους 2 στο 15-13. Οι Σέρβες όμως δεν αγχώθηκαν και συνεχίζοντας να παίζουν έξυπνο βόλεϊ, ανέβασαν την διαφορά και κατάφεραν να κλείσουν το σετ με, αρκετή άνεση, στο 25-19. Στους τελευταίους πόντους ο προπονητής των «ερυθρολεύκων» έκανε αρκετές αλλαγές, ξεκουράζοντας τις βασικές του, τόσο σωματικά όσο και ψυχικά.

4ο σετ: 18-25

Οι ανάσες που έδωσε ο Κουτίνιο στις παίκτριες του στο τέλος τους τρίτου σετ, φαίνεται πως έπιασαν… τόπο καθώς στο 4ο οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν «αγριεμένες» και σαφώς καλύτερες από τα 2 προηγούμενα σετ, ξεκινώντας με ένα σερί 4-0, βάζοντας τις βάσεις για την ισοφάριση. Οι Πειραιώτες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και παρά την προσπάθεια της Ζοκ να μπει ξανά στο σετ, φτάνοντας την διαφορά σε 2 και 3 πόντους, κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση, παίρνοντας χαλαρά το 4ο σετ με 25-18, στέλνοντας τον αγώνα στο τάι-μπρέικ.

5ο σετ: 15-13

Δυνατά μπήκαν οι «ερυθρόλευκες» στο τάι-μπρέικ ξεκινώντας με 3 σερί πόντους, με τη Ζοκ όμως να γυρνάει με ένα δικό της 4-0 το σετ υπέρ της. Από εκείνο το σημείο και μετά δεν έχασαν την πρωτοπορία στο σετ, παρά τις προσπάθειες του Ολυμπιακού να πάρει ξανά τα ηνία για τη νίκη του αγώνα. Στο τέλος όμως χαμογέλασαν οι Σέρβες, κερδίζοντας τον σετ με 15-13 και τον αγώνα με 3-2.

Ο Ολυμπιακός μετά από την ήττα αυτή, ψάχνει μια καθαρή νίκη με 3-0 και 3-1 στη ρεβάνς στο «Μελίνα Μερκούρη» την ερχόμενη Πέμπτη για να καταφέρει να πάρει την πρόκριση στους ομίλους του CEV Champions League.

Ολυμπιακός: Γιώτα 11 (6/16 επ., 5 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 12 (8/16 επ., 4 μπλοκ), Σάλας 25 (25/39 επ., 52% υπ. – 41% άριστες), Μαριάνα Κόστα 14 (11/32 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 56% υπ. – 33% άριστες), Χριστοδούλου 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Χίπε 14 (12/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κακουράτου (λ, 48% υπ. – 36% άριστες), Γενιτσαρίδη, Τοτσίδου (λ), Ζιώγα, Ξανθοπούλου.

Ζοκ: Πάβλοβιτς 13 (13/39 επ.), Βουτσέτσιβτς 8 (7/17 επ., 1 μπλοκ), Βεσελίνοβιτς 1 (1/6 επ.), Ράνκοβιτς 16 (15/40 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ. – 43% άριστες), Κέτσμαν 14 (11/21 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 54% υπ. – 32% άριστες), Μέντιτς 13 (11/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ντούρνεβιτς (λ, 53% υπ. – 32% άριστες), Γκλίγκοριτς 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Λούκιτς 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 67% υπ. – 22% άριστες).