Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-3 ΣΕΤ: Μόλις 66’ λεπτά χρειάστηκαν οι «ερυθρόλευκες»

Επιστροφή στις νίκες για τις «ερυθρόλευκες», οι οποίες πέρασαν από το Μαρκόπουλο με 3-0 σετ μέσα σε 66 λεπτά, διευρύνοντας το νικηφόρο σερί στη Volley League.

Οι Πειραιώτες με προπονητή τον Σπύρο Σαραντίτη, για πρώτη φορά μετά την λύση της συνεργασίας με τον Κουτίνιο και καλύτερες παίκτριες τις Χίπε και Γενιτσαρίδη, με 20 και 17 πόντους αντίστοιχα, πήραν ένα ακόμα τρίποντο, συνεχίζοντας το νικηφόρο σερί, μετά την ήττα από τον ΠΑΟΚ και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στην ρεβάνς με την Πόρτο, όπου και ψάχνουν νίκη με καθαρό σκορ, ώστε να πάνε στο χρυσό σετ.

Ο Ολυμπιακός παρότι δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα και βρέθηκε να χάνει με 3-1, στη συνέχεια πάτησε γκάζι και κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ με 13-25. Στο δεύτερο τα πράγματα ξεκίνησαν από την αρχή καλύτερα και συνεχίστηκαν όπως και στο πρώτο, βρίσκοντας τις «ερυθρόλευκες» σαφώς ανώτερες, κάνοντας χαλαρά το 2-0, με 15-25.

Το τρίτο σετ θύμισε το πρώτο, το Μαρκόπουλο μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε μέχρι και με +4 και 6-2. Ο Ολυμπιακός όμως με μια αντεπίθεση διαρκείας πήρε ξανά το προβάδισμα και στο τέλος το σετ, με 17-25, κάνοντας ένα… χαλαρό 3-0, σε μια ώρα και έξι λεπτά.

Ολυμπιακός: Εμμανουηλίδου 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ), Σάλας 7 (6/13 επ., 1 άσσος, 31% υπ. – 12% άριστες), Χριστοδούλου 8 (4/6 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χίπε 20 (16/23 επ., 4 άσσοι), Γενιτσαρίδη 17 (9/19 επ., 7 άσσοι, 1 μπλοκ, 20% υπ. – 10% άριστες), Κελεσίδη 5 (3/3 επ., 2 άσσοι) / Κακουράτου (λ, 40% υπ. – 40% άριστες), Τοτσίδου (λ), Συριστατίδη.

ΑΟ Μαρκόπουλου: Γαροφαλάκη 1 (1 άσσος), Αλλαγιάννη 4 (1/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γράβαρη 4 (2/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καλανταρίδου 10 (8/26 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 43% υπ. – 14% άριστες), Σάντος 6 (4/17 επ., 2 άσσοι, 8% υπ. – 0% άριστες), Κούλερκαν 11 (10/14 επ., 1 μπλοκ) / Καραγιάννη (λ, 17% υπ. – 17% άριστες), Κωτσαρά.