ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ 11-8: Νίκη με μεγάλη ανατροπή για την «Ελαφρά Ταξιαρχία»

Πραγματοποιώντας μία μεγάλη ανατροπή, ο Απόλλων Σμύρνης πήρε τη νίκη κόντρα στον Εθνικό, με 11-8, στο κολυμβητήριο του πάρκου Γουδή…

Σε ντέρμπι με πολύ όμορφο θέαμα μετετράπη ο αγώνας ανάμεσα σε Απόλλων Σμύρνης και Εθνικό Πειραιώς, με τις δύο ομάδες να μάχονται, με τη νίκη να καταλήγει στην «Ελαφρά Ταξιαρχία», η οποία πραγματοποίησε μεγάλη ανατροπή.

Αγωνιστικά η αναμέτρηση ξεκίνησε με την ομάδα του Φάνη Κουντουδιού να μπαίνει δυναμικά και να προηγείται στο ημίχρονο με δύο τέρματα διαφορά (5-3). Βέβαια, στην επανάληψη οι Απολλωνιστές κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι σε ισσοροπία, μπαίνοντας στο τέταρτο οκτάλεπτο έχοντας το προβάδισμα, με 8-7.

Η ομάδα του Νίκου Δεληγιάννη, όντας βελτιωμένη αμυντικά στο τέλος, με πρωταγωνιστές τους Σολανάκη, Γούνα και Γαρδίκα αναδείχθηκε νικήτρια, παίρνοντας το ρόζ φύλλο αγώνα, μένοντας έτσι στη 2η θέση του ομίλου με 12 βαθμούς.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ 11-8

Οκτάλεπτα: 3-2, 0-3, 5-2, 3-1.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Νίκος Δεληγιάννης): Καβουσανός, Αλαμάνος, Γαρδίκας 1, Μόκκας 1, Γωνιωτάκης 1, Κίτσος, Γκουσάροφ 1, Χονδροκούκης 1, Βίσκοβιτς 1, Γούνας 3, Τσολακούδης, Σολανάκης 2, Δραγώνας, Τουρκομένης, Κότσκαρ.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Φάνης Κουντουδιός): Γρηγοριάδης, Μανδαλιός, Κατσαγούνος, Τεσάνοβιτς 1, Βαλιανάτος, Θεοδόσης – Παπαλουκάς, Παπαδόγκωνας 2, Βιτέλλας, Δερμιτζάκης 3, Μπεριστιάνος 2, Γκάτσος, Γαρδέρης, Δροσόπουλος, Κόχειλας, Καραμπάτης.