Μαρία Σάκκαρη: Τόσες ανατροπές στην Πάρμα ούτε ο... Μπουφόν

Η Μαρία Σάκκαρη σημείωσε άλλη μια ανατροπή, νίκησε 2-1 σετ (2-6, 6-4, 6-4) τη Μαρίνα Ζανέφσκα και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Parma Ladies Open

H Μαρία, Νο 1 του ταμπλό, έπαιξε ένα καταστροφικό πρώτο σετ στο οποίο παρουσιάστηκε πολύ ευάλωτη στο δεύτερο σερβίς, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η Ζανέφσκα,  Νο 97 της παγκόσμιας κατάταξης, για να της κάνει μεγάλη ζημιά (2-6).

Η Σάκκαρη είχε ξεκινήσει έτσι και στα δυο προηγούμενα παιχνίδια της στο τουρνουά απέναντι στην Ουκρανή Μπέιντλ και την Ολλανδή Ρους και βλέποντας την ίδια εξέλιξη, όλοι περίμεναν την αντίδρασή της μετά το χαμένο πρώτο σετ.

Πράγματι μπήκε αποφασισμένη στο δεύτερο σετ, βελτίωσε το ποσοστό της στο σέρβις και βρήκε την ευκαιρία να σπάσει το σερβίς της Ζανέφσκα στο πέμπτο γκέιμ για να προηγηθεί 3-2. Τρέχοντας ένα σερί 3-0 έφτασε στο 5-2, όμως η Βελγίδα δεν κατέθεσε τα όπλα κι αφού εξουδετέρωσε ένα σετ πόιντ, μείωσε σε 5-4.

Αυτή τη φορά ήταν η Σάκκαρη που είχε τον τελευταίο λόγο. Έστω και δύσκολα κράτησε το σέρβις της, πήρε το σετ 6-4 κι ετοιμάστηκε για την τρίτη ανατροπή σε τρία ματς. Ξεκίνησε με μπρέικ αλλά η Ζανέφσκα το πήρε αμέσως πίσω (1-1) και με φόρα έφτασε στο 1-3.

Το σημείο ήταν κρίσιμο και η Σάκκαρη έκανε ό,τι έπρεπε για να μη ξεφύγει η Βελγίδα στο σκορ. Μείωσε με μπρέικ σε 2-3 και πήρε το επόμενο γκέιμ από 0-40 για να φέρει το σετ σε ισορροπία (3-3). Στη συνέχεια εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της Βελγίδας και έφτασε στη νίκη με 2-6, 6-4, 6-4 ύστερα από 2 ώρες και 22 λεπτά.

Στα ημιτελικά θα παίξει με την 27χρονη Μαυροβούνια Ντάνκα Κόβινιτς, Νο78 στην παγκόσμια κατάταξη, η οποία απέκλεισε την Ιταλίδα, Τζάσμιν Παολίνι με 6-4, 6-4.