Πεγκούλα - Σάκκαρη 0-2: Η Μαρία θύμιζε... πιστολέρο στο Τέξας!

AMNA/EPA

Καταιγιστική στην πρεμιέρα της στα WTA Finals, η Μαρία Σάκκαρη πήρε σπουδαία νίκη-θρίλερ απέναντι στην Μαρία Πεγκούλα με 2-0 επικρατώντας και στα δύο σετ στο tie break!

Φαίνεται ότι η συμβουλή της Μαρτίνα Ναβρατίλοβα αποτυπώθηκε για τα καλά στη σκέψη της Μαρίας Σάκκαρη! Παρά το γεγονός ότι η αναμέτρηση με τη Μαρία Πεγκούλα στην πρεμιέρα των WTA Finals ισορροπούσε διαρκώς σε μια κλωστή (με δύο σετ να κρίνονται στο tie break) η Ελληνίδα τενίστρια εμφανίστηκε συγκεντρωμένη, ήρεμη και ψύχραιμη στα κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού και πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη επί του Νο 3 της παγκόσμιας κατάταξης με 2-0 σετ (7-6, 7-6).

Λίγες μόλις μέρες μετά την ήττα της από την Αμερικανίδα στον τελικό του τουρνουά της Γκουαδαλαχάρα, η… άτυπη ρεβάνς εξελίχθηκε σε μια διαρκή δοκιμασία νεύρων για τις δύο αθλήτριες.

Είναι χαρακτηριστικό ότι το πρώτο σετ κράτησε 71 ολόκληρα λεπτά, και για να φτάσει στην τελική επικράτηση με 8-6 στο tie break η εκπληκτική Μαρία Σάκκαρη χρειάστηκε να σώσει δύο φορές set point της αντιπάλου της και να ανατρέψει τα δεδομένα του αγώνα.

Παρά το γεγονός ότι το σενάριο του δεύτερου σετ έμοιαζε ότι θα εξελισσόταν διαφορετικά – με τη Μαρία να προηγείται 3-0 γκέιμς στο ξεκίνημά του – η Πεγκούλα μάζεψε τα κομμάτια της, αντεπιτέθηκε, ισοφάρισε σε 3-3 και έτσι οι θεατές στο Τέξας έμελλε να ζήσουν άλλη μια συγκλονιστική μονομαχία σε δεύτερο tie break.

Εκεί, όμως, θαρρείς και η φωνή της Ναβρατίλοβα καθοδηγούσε τη Μαρία που έφτασε με περίσσεια ψυχραιμία και καθαρό μυαλό στη νίκη.

Πλέον η Σάκκαρη χρειάζεται μία νίκη ακόμη στα δύο εναπομείναντα παιχνίδια του γκρουπ (απέναντι σε Ζαμπέρ και Σαμπαλένκα) για να προκριθεί στα ημιτελικά και να διεκδικήσει το μεγαλύτερο τρόπαιο στην καριέρα της.