Στέφανος Τσιτσιπάς - Αντρέι Ρούμπλεφ 2-1: Και έτοιμος για τη... Μελβούρνη

ΑΠΕ

Εξαιρετικός ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατέκτησε το τουρνουά του Άμπου Ντάμπι καθώς επικράτησε του Αντρέι Ρούμπλεφ με 6-2, 4-6, 6-2.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ήταν μεγάλος νικητής στον τελικό του Mubadala World Tennis Championship. Επικράτησε του Αντρέι Ρούμπλεφ (Νο.8) με 2-1 σετ -6-2, 4-6, 6-2- και πήρα για πρώτη φορα το τρόπαιο στο Άμπου Ντάμπι.

Μπορεί το τουρνουά να είναι φιλικό, όμως ο Στεφ ήταν εξαιρετικός στα τρία ματς που έπαιξε στα Εμιράτα και… βάζει ψηλά τον πήχη για τη νέα σεζόν!

Βέβαια επρόκειτο για τουρνουά επίδειξης όμως ο Στέφανος Τσιτιπάς έδειξε σε εξαιρετική κατάσταση εν όψει του Australian Open, το οποίο αρχίζει τη Δευτέρα 16 Ιανουαρίου.

Ο αγώνας μπορεί να θεωρηθεί και μια «άτυπη» ρεβάνς του Τσιτσιπά από τον Ρούμπλεφ για την ήττα του στα ATP Finals στο Τορίνο πριν από σχεδόν ένα μήνα, στη φάση των ομίλων, μια ήττα που δεν επέτρεψε στον Έλληνα πρωταθλητή να φτάσει στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε εντυπωσιακά τον τελικό κατακτώντας τα πρώτα 4 games και έκανε δικό του το πρώτο σετ σε λίγο περισσότερο από μισή ώρα.

Στο 2ο σετ ο Τσιτσιπάς έδειξε να αντιμετωπίζει προβλήματα από τις επιστροφές του Ρούμπλεφ, που βρήκε εύκολους πόντους από το σερβίς του και έφτασε στο game με 6-4, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε εντυπωσιακά στο 3ο σετ , κάνοντας break επιστρέφοντας μάλιστα από το 15/40, κάνοντας το 1-0. Έκανε το 2-0 στο σερβίς του και με νέο break έφτασε στο 3-0, κάνοντας στη συνέχεια εύκολα το 4-0.

Ο Ρούμπλεφ μείωσε στο 5ο game (4-1) όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για να μπορέσει να αλλάξει τις ισορροπίες, επιτρέποντας στον Τσιτσιπά να πανηγυρίσει στη δεύτερη συμμετοχή του στο τουρνουά, τον τίτλο για πρώτη φορά.

Κάσπερ Ρούουντ στον μικρό τελικό

Νωρίτερα ο Κάσπερ Ρούουντ επικράτησε με 6-1, 6-4 Κάρλος Αλκαράθ σε 68 λεπτά στον «μικρό τελικό», και κατέκτησε την τρίτη θέση.

Νωρίτερα, ο Κάσπερ Ρούουντ επικράτησε με 6-1, 6-4 του Κάρλος Αλκαράθ σε 68 λεπτά στον «μικρό τελικό» του τουρνουά επίδειξης «Mubadal Tennis World Championhip» στο Άμπου Ντάμπι, και κατέκτησε την τρίτη θέση.

Ο 19χρονος Ισπανός αγωνίστηκε με δεμένο το δεξί του χέρι, δείχνοντας να έχει σοβαρό πρόβλημα ειδικά στο σερβίς.

Ο Νορβηγός ξεκίνησε δυνατά κερδίζοντας τα πρώτα 4 games με τον Αλκαράθ να μειώνει σε 4-1 παίρνοντας πίσω το ένα από τα δύο break. Όμως αμέσως μετά ο Ρουντ βρήκε ένα ακόμα «break» κάνοντας το 5-1, για να κλείσει αμέσως μετά το σετ με 6-1 σε μόλις 26 λεπτά.

Πιο ανταγωνιστικό στο 2ο set o Κάρλος Αλκαράθ, αλλά και το καθοριστικό «break» του Νορβηγού στο 9ο game (5-4) του χάρισε τη νίκη και την 3η θέση.