Davis Cup: Δεν τα κατάφεραν Τσιτσιπάς - Σκορίλας στο διπλό και μείωσε σε 2-1 ο Ισημερινός

eurokinissi

Το δίδυμο Πέτρος Τσιτσιπάς και Αλέξανδρος Σκορίλας πάλεψε κόντρα στους Γκονζάλο Εσκομπάρ και Ντιέγκο Ιντάλγκο, που ήταν εξ αρχής φαβορί αλλά οι δύο Έλληνες τενίστες γνώρισαν την ήττα με 2-0 σετ και ο Ισημερινός μείωσε σε 2-1.

Oι Γκονζάλο Εσκομπάρ (Νο 43) και Ντιέγκο Ιντάλγκο (Νο 93) ήταν οι νικητές στο διπλό κόντρα στον Πέτρο Τσιτσιπά και τον Αλέξανδρο Σκορίλα στο διπλό, με τον Ισημερινό να μειώνει σε 2-1 στη σειρά αγώνων με την εθνική μας ομάδα.

Οι δύο Έλληνες τενίστας έκαναν υπερπροσπάθεια αλλά επικράτησαν οι Λατινοαμερικάνοι με 2-0 σετ (7-6 (4), 6-4),  έπειτα από 1 ώρα και 44 λεπτά παιχνιδιού, φτάνοντας  στην 1η νίκη για την ομάδα τους στο διήμερο.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν αγωνίστηκε για να κρατήσει δυνάμεις για τον αγώνα κόντρα στον Αντρές Αντράντε στο παιχνίδι που ακολουθεί, με την Ελλάδα να αναζητάει μία νίκη ώστε να εξασφαλίσει την άνοδο στο World Group I του Davis Cup, μετά την επιτυχία του Στέφανου Τσιτσιπά με 2-0 σετ επί του Άλβαρο Γκιγιέν και του Αριστοτέλη Θάνου επίσης με 2-0 επί του Αντρές Αντράντε, μπροστά στο ένθερμο κοινό του ΟΑΚΑ.