Μαρία Σάκκαρη: «Τελείωσα» - Η ατάκα στον προπονητή της στο ματς με τη Ριμπάκινα

Η Μαρία Σάκκαρη το πάλεψε, λίγο έλειψε να κάνει την ανατροπή, αλλά τελικά ηττήθηκε 2-1 σετ από την Έλενα Ριμπάκινα και έχασε τις ελπίδες της για πρόκριση στα ημιτελικά του WTA Finals, που διεξάγεται στο Κανκούν. «Τελείωσα», είπε στον προπονητή της στη διάρκεια της αναμέτρησης.

Το WTA Finals εξελίχθηκε σε… εφιάλτη για τη Μαρία Σάκκαρη. Η επιστροφή στο Μεξικό, εκεί όπου πρόσφατα θριάμβευσε στο τουρνουά της Γουαδαλαχάρα, ήταν… καταστροφική για την 28χρονη τενίστρια, που ένιωσε μεγάλη απογοήτευση για την παρουσία της στο Κανκούν.

Είναι χαρακτηριστικό άλλωστε, ότι στον δεύτερο αγώνα της, κόντρα στην Έλενα Ριμπάκινα, η κάμερα έπιασε τη Μαρία Σάκκαρη να απαντά στον προπονητή της Τομ Χιλ: «Τελείωσα», τη στιγμή που εκείνος προσπαθούσε να της δώσει το σύνθημα της αντεπίθεσης.

Η Μαρία Σάκκαρη λύγισε απέναντι στην Έλενα Ριμπάκινα μετά από περίπου 2,5 ώρες. Ηττήθηκε 2-1 σετ (0-6, 7-6, 6-7) από την Καζακστανή αντίπαλό της και έχασε και τις τελευταίες της ελπίδες για πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Η Μαρία Σάκκαρη μπήκε μουδιασμένη στον αγώνα, έκανε πολλά αβίαστα λάθη και παραδόθηκε με μεγάλη ευκολία στο πρώτο σετ. Στο δεύτερο σετ έκανε την αντεπίθεσή της, το πάλεψε, ισοφάρισε, αλλά στο τρίτο και καθοριστικό σετ δεν άντεξε και έχασε τη νίκη στο τάι μπρέικ.