Κηφισιά-Φοίνικας 0-3 σετ: Πρώτη νίκη στα πλέι οφ για τους Συριανούς

Την πρώτη του νίκη στη β’ φάση της Volley League σημείωσε ο Φοίνικας Σύρου και για τη 2η αγωνιστική επιβλήθηκε 3-0 σετ της Κηφισιάς φτάνοντας τους 11 βαθμούς.

Δυναμικό πέρασμα του Φοίνικα Σύρου από την Κηφισιά για τη 2η αγωνιστική των πλέι οφ αν και αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Τζούριτς. Υπερτερώντας σε όλες τις κρίσιμες στιγμές κατέβαλλε την τοπική ομάδα με 3-0 σετ και πέτυχε την πρώτη του νίκη στη β’ φάση της Volley League.

Έφτασε έτσι τους 11 βαθμούς στο μίνι πρωτάθλημα, αντίθετα η Κηφισιά είναι χωρίς βαθμό.

Όλα τα σετ κρίθηκαν δύσκολα για τους Συριανιούς. Στο 1ο σετ οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 22-23, αλλά η ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι πήρε τελικά το προβάδισμα με 1-0.

Στο 2ο σετ ο Φοίνικας προσπέρασε με 14-17 και την αξιοποίησε, ενώ στο 3ο ξέφυγε κάποια στιγμή με 18-22 και παρότι η ομάδα του Γιάννη Ορφανού αντέδρασε και ισοφάρισε σε 23-23 επικράτησε ξανά με οριακή διαφορά.

*Οι πόντοι του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 4 άσσοι, 38 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν: 3 άσσοι, 8 μπλοκ, 41 επιθέσεις, 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (23-25, 21-25, 24-26) σε 100΄.

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Γιάννης Ορφανός): Ντε Βέιερ 1επ. (1 άσσος), Κωτσάκης 11 (10/15επ., 1 μπλοκ, 75%υπ., 35%αρ.), Λινάρδος 7 (5/9επ., 2 μπλοκ), Μιχάλι 5 (2/6επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Μαρκς 16 (14/24επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Κωστόπουλος 8 (7/18επ., 1 μπλοκ, 56%υπ., 20%αρ.) / Κοντοστάθης (90%υπ., 60%αρ.), Σωνάκης (λ), Αμπράο, Παπαδόπουλος, Κασαμπαλής. Παλαιολόγος.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Γιόσκο Μιλενκόσνκι): Μιχάλοβιτς 12π. (10/22επ., 1 μλοκ, 1 άσσος), Ιερεζουέλο 6 (5/5επ.. 1 μπλοκ), Κόστα 8 (6/9επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Παπαγγελόπουλος 5 (3/7επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Φράγκος 14 (13/21επ., 1 μπλοκ, 78%υπ., 39%αρ.), Στέρν 6 (3/8επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 56%υπ., 12%αρ.) / Καρασαβίδης (λ. – 59%υπ., 27%αρ.), Κωνσταντινίδης 1 (1/1επ.), Παπαδόπουλος.