Στοίχημα: Γερμανία με την πλάτη στον τοίχο

Το διπλό της Γερμανίας προτείνει ο Σπύρος Νάσιος στο πρώτο ντέρμπι του Παγκοσμίου Κυπέλλου με αντίπαλο την Ισπανία

Το πρώτο μεγάλο ντέρμπι στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ είναι γεγονός. Ισπανία και Γερμανία κοντράρονται για τη δεύτερη αγωνιστική του 5ου ομίλου.

Στην κορυφή του γκρουπ οι «φούριας ρόχας» μετά τη εμφατική νίκη τους με 7-0 επί της Κόστα Ρίκα στην πρεμιέρα. Ευτύχησαν να προηγηθούν νωρίς και στο υπόλοιπο του ματς εμφάνισαν στον αγωνιστικό χώρο υπέροχους συνδυασμούς, αυτοματισμούς και άριστη επιθετική λειτουργία.

Θύμα έκπληξης έπεσε η Γερμανία, που ηττήθηκε από την Ιαπωνία με 2-1 και μάλιστα με ανατροπή και με δυο γκολ σε 8 λεπτά. Το αποτέλεσμα θα μπορούσε να ήταν θετικό για τα «πάντσερ» αν αγωνίζονταν έξυπνα και μεθοδικά. Όμως δεν ήθελαν να διαφυλάξουν το υπέρ τους 1-0 και το λάθος ανήκει στην στρατηγική και στον προπονητή.

Αν χάσουν οι Γερμανοί αποχαιρετούν το Παγκόσμιο Κύπελλο. Οι Ισπανοί με νίκη προκρίνονται στην επόμενη φάση. Αυτό σημαίνει πως και οι δυο αντίπαλοι θα κυνηγήσουν τους τρεις βαθμούς αλλά με την πλάτη στον τοίχο είναι οι Γερμανοί. Πρώτης μας επιλογή το διπλό και η νίκη των πάντσερ. Δεύτερη πιο ρισκαδόρικη περίπτωση θα είναι το διπλό από το πρώτο ημίχρονο.

21:00 ΙΣΠΑΝΙΑ – ΓΕΡΜΑΝΙΑ  2     (2.90)