Ρεάλ Μαδρίτης - Παναθηναϊκός 80-95: Βουντού-βουντού και... 7ο!

Ο Παναθηναϊκός AKTOR υπέταξε τη Ρεάλ Μαδρίτης! Σε ένα συναρπαστικό τελικό τη νίκησε με 95-80 και κατέκτησε την 7η EuroLeague της ιστορίας του, ενώπιον χιλιάδων οπαδών που μετέτρεψαν σε ΟΑΚΑ την Uber Arena!

Ο Παναθηναϊκός έγινε επτάστερος! Παίζοντας ένα απίστευτο μπάσκετ για 30 λεπτά! Διέλυσε τη Ρεάλ Μαδρίτης στο δεύτερο ημίχρονο, επιβλήθηκε 95-80 και  κατέκτησε την 7η EuroLeague της ιστορίας του!

Κώστας Σλούκας (24π.), Κέντρικ Ναν (21π.), Ματίας Λεσόρ (17π.-6ρ.) και Τζέριαν Γκραντ (11π.-6ρ.-5ασ.), ήταν οι διψήφιοι της ομάδας του Εργκίν Αταμάν, αλλά όλοι ήταν εξαιρετικοί.

Ντζάναν Μούσα (15π.-5ρ.-4ασ.), Φακούντο Καμπάτσο (12π.-4ασ.), Σέρχιο Ροντρίγκες (11π.) και Μάριο Χεζόνια (8π.-8ρ.), πάλεψαν για τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Η Ρεάλ ήταν πολύ εύστοχη στο ξεκίνημα και το μοναδικό μελανό σημείο για εκείνη ήταν τα δύο φάουλ του Ταβάρες σε 03:20.

Ο Ναν, από την πλευρά του, ξεκίνησε με 1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2 λάθη και 3 φάουλ σε 9 λεπτά.

Ο Μούσα έβαλε 10 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο η Ρεάλ είχε 8/11 δίποντα, 4/6 τρίποντα και 8/9 βολές.

Οι 61 πόντοι της πρώτης περιόδου αποτελούν ρεκόρ δεκαλέπτου στην ιστορία των Final-4 της EuroLeague.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο -14, αλλά δεν λύγισε. Βελτιώθηκε πολύ αμυντικά, έβαλε σημαντικά καλάθια, πήρε βοήθειες από Βιλντόσα-Ερνανγκόμεθ και με τους πάντες σε εγρήγορση μείωσε στο -1. Ακολούθησαν τρίποντα από Μούσα και Καμπάτσο, προτού ο Σλούκας των 11 πόντων κλείσει με buzzer δίποντο το ημίχρονο (54-49).

Η ομάδα του Ματέο έπεσε σε δίποντο-τρίποντο, τη στιγμή που εκείνη του Αταμάν προσέγγιζε το 60% στο δίποντο (αμφότερες μέτρησαν 10/17 σουτ) και το 55% στο τρίποντο.

Τα ριμπάουντ ήταν ίδια (από 14), αλλά η Ρεάλ ήταν πιο δημιουργική (11-6 ασίστ), έκλεβε περισσότερο (4-1) και έκανε λιγότερα λάθη (3-6).

Εκ διαμέτρου αντίθετη ήταν η εικόνα του τρίτου δεκαλέπτου, στο οποίο οι παίκτες του Αταμάν έπαιξαν τρομερή άμυνα, εκείνοι του Ματέο είχαν βραχυκυκλώσει, όπως φανερώνουν οι μόλις 7 πόντοι της!

Ο Παναθηναϊκός δέχθηκε 36 πόντους στην πρώτη περίοδο και μόνο 25 στις άλλες δύο! Οι πρωταθλητές Ευρώπης είχαν βγει εκτός ρυθμού, καταγράφοντας πολλές κακές προσπάθειες. Ο τελικός ήταν στα μέτρα του.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Ματέο γύρισε σε ζώνη, αλλά ο Σλούκας τη διέλυσε με δύο τρίποντα. Η ισπανική ομάδα δεν μπορούσε να κάνει το παραμικρό. Η ομάδα του Αταμάν ήταν άπαιχτη σε άμυνα και επίθεση.

Η Uber Arena, ή μάλλον το… ΟΑΚΑ Β’, σηκώθηκε στο πόδι. Αυτό το Κύπελλο δεν χανόταν!

Τέταρτη EuroLeague ο Σλούκας με τρίτο διαφορετικό σύλλογο και τρίτη για τον Αταμάν!

Τα δεκάλεπτα: 36-26, 54-49, 61-64, 80-95