Ματίας Αλμέιδα Βόλος
eurokinissi

Το πραγματικά απίθανο στατιστικό φαινόμενο της ΑΕΚ στην αρχή της σεζόν που την έχω… ξελασπώσει όλες τις φορές πλην… Αντβέρπ.

Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη λένε παύει να είναι σύμπτωση. Και η ΑΕΚ είναι μια ομάδα που σ’ αυτό το πρώτο κομμάτι της σεζόν επαναλαμβάνει ένα φαινόμενο. Ακατάλληλο για καρδιακούς αλλά της βγαίνει και προφανώς δεν τη… χαλάει να το σταματήσει.

Μιλάμε για ένα φαινόμενο στο οποίο είχαμε αναφερθεί ξανά. Ο λόγος για τα γκολ της στο φινάλε των αγώνων και δη από το 90ο λεπτό και μετά. Η Ένωση λυτρώθηκε στο χθεσινό (3/9) ματς της με το Βόλο με γκολ-πέναλτι στο 90+3′ και κέρδισε 3-2 ενώ έδειχνε ότι θα χάσει δύο πολύτιμους βαθμούς.

Η ΑΕΚ ήταν εκείνη που είχαμε υπογραμμίσει σε σχετικό κείμενο εδώ στο sportday.gr ότι στην πρόσφατη πρόκρισή της επί της Ντιναμό Ζάγκρεμπ είχε βάλει τα 3 από τα 4 γκολ της κόντρα στους Κροάτες από το 90ο λεπτό και μετά!

Και δεν σταμάτησε εκεί, επανέλαβε το ίδιο και κόντρα στην Άντβερπ στη ρεβάνς της ΟΠΑΠ Arena μόνο αυτή τη φορά δεν έφτανε για την ανατροπή και την πρόκριση.  Αν το καλοσκεφτεί κανείς, ακόμα και με τον Πανσερραϊκό (1-1) το γκολ ισοφάρισης της ομάδας του Ματίας Αλμέιδα ήρθε αρκετά αργά στο ματς, στο 78‘.