Αντώνης Καρπετόπουλος: Νόμος Ποντένσε στα Γιάννενα!

Ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός πέρασε κι απ’ τα Γιάννενα. Ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο ντέρμπι στη Λεωφόρο έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στις καθυστερήσεις κι ενώ ο Λουτσέσκου φωνάζει για τη διαιτησία. Γράφει ο Αντώνης Καρπετόπουλος.

Στη Λεωφόρο έγινε ένα σπουδαίο ματς. Ένας νεοφερμένος του Παναθηναϊκού, ο Τζούριτσιτς, που αποδείχτηκε ένας απ’ τους καλύτερους του ματς, είχε δοκάρι στην αρχή του παιχνιδιού και χάρη στα κέφια του ο γηπεδούχος ήταν πολύ επικίνδυνος. Όμως, ο ΠΑΟΚ άντεξε και μία σέντρα του Άντρια Ζίβκοβιτς κι ένα τακουνάκι του Κωνσταντέλια έδωσαν τη δυνατότητα στον Μπράντον να κάνει το 0-1.

Η διαφορά του περσινού απ’ τον φετινό Παναθηναϊκό δεν είναι μόνο οι παραπάνω επιλογές, αλλά και μία άλλη νοοτροπία: το γκολ του ΠΑΟΚ έγινε λόγος για να ανεβεί στο γήπεδο πιο πολύ και να κλείσει τον αντίπαλό του. Βρίσκοντας πολύ χώρο στα αριστερά, ο γηπεδούχος χτύπησε τον Μπάμπα Ραχμάν κι αφού ο Κώτσιρας αστόχησε, ο Παλάσιος ισοφάρισε με σουτ εντός περιοχής.

Ο Λουτσέσκου πήρε ένα ρίσκο. Κανονικά, έπρεπε να κλείσει την τρύπα στα αριστερά, διότι κι ο Τζούριτσιτς έπαιζε από κει, αλλά δεν έκανε τίποτα: προτίμησε να αφήσει τους Τάισον και Κωνσταντέλια μπροστά και κοντά στον Τόμας και τον Ζίβκοβιτς δεξιά για να ελέγχει τον Χουάνκαρ. Ο Παναθηναϊκός υπέφερε στα αριστερά της άμυνάς του, αλλά απ’ την άλλη όταν ο ΠΑΟΚ κατέβαινε ήταν επικίνδυνος: ο Κωνσταντέλιας βρέθηκε απέναντι απ’ τον Μπρινιόλι, που όμως τον νίκησε.

Σώθηκε στις καθυστερήσεις

Ήταν φανερό πως στην επανάληψη θα γινόταν μάχη διότι ο ΠΑΟΚ είχε κενούς χώρους στο γήπεδο και μία τετράδα από παίκτες που μπορούν να τους εκμεταλλευτούν: ο Τόμας προειδοποίησε στέλνοντας με σουτ εκτός περιοχής την μπάλα στο δοκάρι κι αν ο Κωνσταντέλιας κι ο Ισπανός έφτιαξαν το 0-1, ο Τάισον κι ο Ζίβκοβιτς έδωσαν στον ΠΑΟΚ το δεύτερο προβάδισμα: το τελείωμα με πλασέ στην κίνηση του Σέρβου ήταν καταπληκτικό.

Ωστόσο, το ματς φαινόταν ότι ήταν πολύ ανοιχτό ακόμα επειδή ο Παναθηναϊκός θα ανέβαινε πιο πολύ μετά τις αλλαγές του Γιοβάνοβιτς κι ο ΠΑΟΚ δυσκολευόταν να κρατήσει μπάλα. Κάποιος θα έβρισκε το γκολ: το «τριφύλλι» πλησίασε με τον Παλάσιος κι απείλησε δύο φορές με τον Βιλένα, αλλά κι ο Σαμάτα είχε μία τεράστια ευκαιρία για το 1-3. Ο ΠΑΟΚ αποφάσισε να κρατήσει τη νίκη με μαζική άμυνα, αλλά ήταν λάθος του.

Ο Γιοβάνοβιτς είχε γεμίσει την περιοχή του Κοτάρσκι με παίκτες, επιστρατεύοντας και τον Γερεμέγεφ και στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων αυτός ισοφάρισε, όταν ο Κουλιεράκης δεν κατάφερε να διώξει την μπάλα με κεφαλιά κάνοντας μάλλον κακή εκτίμηση μίας σέντρας του Μλαντένοβιτς. Στο τέλος μού φάνηκαν χαμένοι κι οι δύο: ο Παναθηναϊκός διότι μετά το ντέρμπι με την ΑΕΚ δεν κέρδισε κι αυτό με τον ΠΑΟΚ (με τη διαφορά μάλιστα ότι αυτή τη φορά έπαιξε πολύ καλύτερα) κι ο «Δικέφαλος του Βορρά» επειδή πέταξε μία πολύτιμη νίκη στο 96’ κι αυτό πάντα πονάει.

ΠΑΣάς στα Γιάννενα

Στα Γιάννενα ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ επιβράβευσε και τους Μπιέλ και Ποντένσε για τα ωραία που έκαναν στο ματς με τον Άρη δίνοντάς τους τη δυνατότητα να ξεκινήσουν δίπλα στους Φορτούνη κι Ελ Καμπί. Μετά από μία καθυστέρηση που οφειλόταν σε υβριστικά πανό που δεν κατέβαιναν, το ματς άρχισε με τον Ολυμπιακό να παίζει τους γηπεδούχους στο μισό γήπεδο σαν το ματς να γινόταν στο Καραϊσκάκη.

Η επιθετική γραμμή των «ερυθρολεύκων» είναι γεμάτη με λύσεις και κάθε φορά ο προπονητής τους σε αυτήν αναζητεί τον ήρωα της βραδιάς: τον βρήκε στο πρόσωπο του Ποντένσε, που με δύο σουτ με το αριστερό εκτός περιοχής, έδωσε προβάδισμα δύο γκολ, το οποίο δεν έγινε μεγαλύτερο επειδή ο Ελ Καμπί κι ο Μπιέλ ήταν κομμάτι βιαστικοί στην τελική προσπάθεια. Και πέρυσι ο Ολυμπιακό είχε προηγηθεί 2-0, αλλά ο ΠΑΣ είχε γυρίσει το ματς, όμως φέτος υπάρχει διαφορά.

Παρ’ όλο που ο Μαρτίνεθ έβγαλε στο ημίχρονο τούς Φορτούνη και Φρέιρε για να τους προφυλάξει, ο ΠΑΣ, που κέρδισε κάποια μέτρα στο γήπεδο, δεν κατάφερε να γίνει όσο απειλητικός ήθελε. Απλά, ο Ολυμπιακός συνέχισε να χάνει γκολ παίζοντας μάλιστα σχεδόν σβηστά: δεν τα κατάφεραν να διευρύνουν το σκορ ο Ελ Καμπί, ο Μπιέλ, ο Μασούρας, ο Γιόβετιτς, για να βρει το τρίτο γκολ ο Ροντινέι – το είχε ψάξει αρκετά. Ο Μαρτίνεθ δήλωσε χαρούμενος, βέβαια την Πέμπτη θα χρειαστεί στη Σερβία πολύ περισσότερη ένταση.

Η Κηφισιά μίλησε στο τέλος

Στο «Κλεάνθης Βικελίδης» έγινε ένα ματς απ’ αυτά που βλέπουμε συχνά στη Super League 1 φέτος και που λήγουν κατά κανόνα ισόπαλα. Στο επαναλαμβανόμενο αυτό παιχνίδι, μία ομάδα (συνήθως ο γηπεδούχος) παίρνει την πρωτοβουλία κι ανοίγει το σκορ κι όποιος βρίσκεται πίσω περιμένει για να επιτεθεί στο τελευταίο 20λεπτο και συνήθως ισοφαρίζει. Άρης και Κηφισιά εκτέλεσαν το σενάριο κατά γράμμα.

Οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με τον φιλότιμο Μορόν, που στο «Κλεάνθης Βικελίδης» είναι κανονικός φορ – όχι και μακριά απ’ αυτό. Ο Άρης πίεσε για να φτάσει στο δεύτερο γκολ, αλλά δεν τα κατάφερε κι ο Αναστασίου άλλαξε τη μισή του ομάδα και σήμανε τη γενική αντεπίθεση. Ισοφάρισε ο Οζέγκοβιτς και στο τέλος το ματς έγινε ροκ: ο Κάρλσον έχασε την ευκαιρία του παιχνιδιού, αλλά κι οι φιλοξενούμενοι είχαν τις στιγμές τους. Κι ο Μάντζιος πρέπει να προβληματιστεί διότι δεν πάει καλά η άμυνά του, που έχει παίκτες και έμπειρους και που γνωρίζουν το πρωτάθλημά μας.

Τα μάτια στο Ηράκλειο

Κατά τα άλλα, η Λαμία βρήκε ένα γκολ νωρίς με τον Καρλίτος απέναντι στον Παναιτωλικό. Φαινόταν ότι θα κερδίσει εύκολα. Κέρδισε δύσκολα. Σήμερα, θα δούμε τι θα προκύψει στα ματς ΟΦΗ-ΑΕΚ κι ο Ατρόμητος-Αστέρας Τρίπολης, ενώ το Βόλος-Πανσερραϊκός αναβλήθηκε.