Παναθηναϊκός: Πρώτη πρόκριση επί ομάδας του Big-4 ύστερα από 17 χρόνια

Χρειάστηκε να περάσουν 17 ολόκληρα χρόνια για να πανηγυρίσει ο Παναθηναϊκός πρόκριση επί ομάδας του Big-4 στο Κύπελλο Ελλάδας. Πότε ήταν η προηγούμενη και η εξαίρεση των δύο τελικών.

Με την πρόκριση επί του Ολυμπιακού, έστω και στη διαδικασία των πέναλτι (7-6), ο Παναθηναϊκός του Φατίχ Τερίμ ένιωσε να πλησιάζει ξανά στο επίπεδο που βρισκόταν τα παλιότερα χρόνια. Δεν το λέμε τυχαία αυτό, διότι η προηγούμενη φορά που είχε αποκλείσει άλλον εκπρόσωπο του Big-4 στο Κύπελλο ήταν την περίοδο 2006-07!

«Θύμα» του ήταν τότε ο ΠΑΟΚ, τον οποίο αντιμετώπισε στην προημιτελική φάση και τον απέκλεισε στην παράταση. Στον πρώτο αγώνα στην Τούμπα είχε ηττηθεί με 2-1  (31′ Π. Κωνσταντινίδης, 42′ Μίετσελ/62′ Β. Μάντζιος). Και στη ρεβάνς του ΟΑΚΑ, οι «πράσινοι» κρατούσαν την πρόκριση με τα γκολ των Ίβανσιτς (40′) και Μάντζιου (62′), μέχρι που στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γ. Χ. Γεωργιάδης σκόραρε για τον «Δικέφαλο» και ισοφάρισε το σκορ του πρώτου ματς.

Ο ΠΑΟΚ έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 79′, λόγω αποβολής του Χαραλάμπους και στην παράταση λύγισε. Ο Μάντζιος σκόραρε ξανά (95′) και χάρισε την πρόκριση στο «τριφύλλι», το οποίο θα απέκλειε στη συνέχεια και την Ξάνθη, αλλά κατόπιν θα έχανε το τρόπαιο στον τελικό του Βόλου από την ΑΕΛ (1-2).

Ειδικά τον Ολυμπιακό, ο Παναθηναϊκός είχε να τον αποκλείσει σε διπλούς αγώνες Κυπέλλου από την περίοδο 1994-95. Τότε που είχε ηττηθεί με 2-1 ως γηπεδούχος στο ΟΑΚΑ, αλλά στην επεισοδιακή ρεβάνς νίκησε 3-2 με ήρωα τον Γιόζεφ Βάντσικ, ο οποίος απέκρουσε το πέναλτι του Αλέξη Αλεξανδρή στις καθυστερήσεις.

Είχε μεσολαβήσει φυσικά ο νικηφόρος για τους «πράσινους» τελικός του 2004 στη Νέα Σμύρνη (3-1), αλλά κι ένας μνημειώδης αποκλεισμός σε διπλά ματς το 2001, με τον Ολυμπιακό να τον συντρίβει με 4-1 στη Λεωφόρο, ύστερα από το 1-1 στο ΟΑΚΑ.

Σε τελικό είχαμε δει τη μία και μοναδική, μέχρι χθες, φορά που οι «αιώνιοι» αντιπάλοι έλυσαν τις διαφορές τους στα πέναλτι. Αναφερόμαστε φυσικά στον περιβόητο «τελικό του Κοσκωτά», το 1988, όπου το ματς έληξε 1-1 στα 90′, 2-2 μετά την παράταση και στα πέναλτι βρήκε νικητή τον Παναθηναϊκό με 4-3 , με ήρωα τον Νίκο Σαργκάνη.

Ο διεθνής τερματοφύλακας απέκρουσε τις εκτελέσεις του Χαντζίδη και του Φούνες, αφού νωρίτερα είχε ευστοχήσει ο ίδιος στο δεύτερο πέναλτι της ομάδας του.

Οι αποκλεισμοί των τελευταίων 17 ετών

Επιστρέφουμε στο αρχικό μας θέμα, τα 17 χρόνια που μεσολάβησαν μέχρι ο Παναθηναϊκός να αποκλείσει άλλον εκπρόσωπο του Big-4. Οι αναμετρήσεις δεν ήταν πολλές, μόλις πέντε, αλλά καμία δεν στέφθηκε με επιτυχία. Αναλυτικά:

Το 2007-08, τον συνέτριψε με 4-0 ο Ολυμπιακός σε νοκ άουτ ματς στο «Γ. Καραϊσκάκης». Προχθές που ήταν η επέτειος, είχαμε αναφερθεί αναλυτικά σε εκείνη την αναμέτρηση.

Το 2010-11, αποκλείστηκε από την ΑΕΚ με ακόμα πιο πικρό τρόπο. Έχοντας ηττηθεί με 2-0 ως τυπικά γηπεδούχος στο πρώτο ματς στο ΟΑΚΑ, βρέθηκε να προηγείται 3-1 στη ρεβάνς μέχρι το όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων. Όμως, ένα απίθανο φάουλ του Νταβίδ Μίτσελ από μακρινή απόσταση και το τραγικό λάθος του τερματοφύλακα, Ορέστη Καρνέζη, απέφεραν το τελικό 2-3 που χάρισε την πρόκριση στην Ένωση.

Το 2016-17, είχε νικήσει στον πρώτο ημιτελικό στην Αθήνα τον ΠΑΟΚ με 2-0, αλλά στη ρεβάνς της Τούμπας γνώρισε τη συντριβή με 4-0, έχοντας φρικτά παράπονα από τη διαιτησία του Κύζα.

Το 2019-20 έπεσε θύμα του ίδιου αντιπάλου, χωρίς… σκιές αυτήν τη φορά. Ο ΠΑΟΚ τον νίκησε με 2-0 στην Τούμπα και με 1-0 στο ΟΑΚΑ.

Το 2022-23 ο ΠΑΟΚ τον απέκλεισε για τρίτη φορά, με λίγο περισσότερο άγχος. Μετά τη νίκη του με 2-0 στην Τούμπα, βρέθηκε να χάνει 1-0 στη Λεωφόρο μέχρι το 78′, οπότε ισοφάρισε με πέναλτι ο Νέλσον Ολιβέιρα.

Δεν ξεχάσαμε τους τελικούς, απλώς τους εξαιρέσαμε από την έρευνα ως κάτι διαφορετικό από τους αγώνες των προηγούμενων γύρων, όπου συχνά οι αγώνες ήταν διπλοί (όπως ήταν και οι φετινοί κόντρα στον Ολυμπιακό).

Στο διάστημα αυτών των δύσκολων 17 ετών, λοιπόν, ο Παναθηναϊκός έχει δύο κερδισμένους τελικούς κόντρα στον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ. Το 2014 με 4-1, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπεργκ και το 2022 με 1-0, χάρη στο εύστοχο πέναλτι του Αϊτόρ.

Ωστόσο, οι «πράσινοι» υπέστησαν και αποκλεισμούς από ομάδες που είτε υποβιβάστηκαν (Πανσερραϊκός το 2008-09) είτε μάχονταν για τη σωτηρία (Πανιώνιος το 2011-12, Πλατανιάς το 2012-13, Λαμία το 2017-18 και το 2018-19) είτε, τέλος πάντων, ήταν χαμηλότερης δυναμικότητας (Ξάνθη το 2014-15, Ατρόμητος το 2015-16, ΠΑΣ Γιάννινα το 2020-21).

Αυτό το τελευταίο ας το κρατήσουμε υπόψη τώρα που ο Παναθηναϊκός θα τεθεί αντιμέτωπος με τον Ατρόμητο στην προημιτελική φάση.