Κύπελλο Γερμανίας: Ο Τζόλης «πέταξε» εκτός συνέχειας τον Σάλιακα αλα... Πανένκα

Ο Χρήστος Τζόλης πέτυχε το τελευταίο πέναλτι της Φορτούνα και την έστειλε στα ημιτελικά του DFB-Pokal, εις βάρος της Ζανκτ Πάουλι του Μανώλη Σάλιακα.

Η Φορτούνα Ντίσελντορφ, του δικού μας Χρήστου Τζόλη επικράτησε με 4-3 στα πέναλτι μέσα στο Αμβούργο και προκρίθηκε από τα προημιτελικά του DFB-Pokal.

Ο Έλληνας πλάγιος επιθετικός ξεκίνησε βασικός στο παιχνίδι, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα. Αυτό το κατάφερε ο Βίνσεντ Φερμέι στο 38′, αλλά ο Μάρσελ Χάρτελ ισοφάρισε στο 60′ με τον ίδιο τρόπο.

Από το ημίχρονο είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο και ο Μανώλης Σάλιακας για τους γηπεδούχους, με τον ελληνικό «εμφύλιο» να μαίνεται. Στον αγώνα πρωταθλήματος, ο Σάλιακας είχε δώσει μια ασίστ και ο Τζόλης είχε σκοράρει, όμως στον αγώνα κυπέλλου η έκβαση ήταν διαφορετική.

Ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση, όπου ο Άο Τανάκα έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ στους φιλοξενούμενους, όμως στις καθυστερήσεις του εξτρά χρόνου ο Κάρλο Μπουχαλφά ισοφάρισε σε 2-2 κι έστειλε το παιχνίδι στα πέναλτι.

Ο Σάσα Μπούρχερτ έπιασε την εκτέλεση του Κρίστοφ Ντάφερνερ, όμως στη συνέχεια ο Φλόριαν Κάστενμαϊερ έπιασε δύο συνεχόμενα πέναλτι. Ο Τζόλης κλήθηκε να εκτελέσει το τελευταίο της ψυχοφθόρου, το οποίο και έβαλε στέλνοντας τη Φορτούνα στα ημιτελικά του θεσμού.