Copa America: «Περίπατος» για Ουρουγουάη και «χαρακίρι» από τις ΗΠΑ

Με εμφατικό τρόπο η Ουρουγουάη πήρε την νίκη απέναντι στην Βολιβία έκανε το «2 στα 2» στον τρίτο όμιλο και κλείδωσε την πρώτη θέση ενώ η ομάδα των ΗΠΑ γνώρισε απρόσμενη ήττα με 2-1 από τον Παναμά με ανατροπή και καίγεται για νίκη την τελευταία αγωνιστική για να μην μείνει εκτός διοργάνωσης.

Τα ξημερώματα της Παρασκευής (28/6) έλαβαν χώρα τα δεύτερα παιχνίδια του Γ’ ομίλου στο Copa America με την αγωνιστική ημέρα να ανοίγει με την, μέχρι τώρα, μεγαλύτερη έκπληξη στο τουρνουά και την ήττα της οικοδέσποινας ομάδας των ΗΠΑ από τον Παναμά με 2-1 και ολοκληρώθηκε με τον «περίπατο» της Ουρουγουάης απέναντι στην Βολιβία με το «άνετο» 5-0 που κλείδωσε την πρωτιά της «Σελέστε» στον όμιλο.

Παναμάς-ΗΠΑ 2-1

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για τους, τυπικά, φιλοξενούμενους αφού η ομάδα των ΗΠΑ «άνοιξε» το σκορ με τον ΜακΚένι μόλις στο 5΄ αλλά το τέρμα ακυρώθηκε για οφσάιντ. Η «ατυχία» συνέχισε να «χτυπά» την «αστερόεσσα» όταν έμεινε με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του Γουεά στο 18΄ για αντιαθλητική συμπεριφορά.

Παρόλα αυτά, οι παίκτες του Μπερχάλτερ, ήταν αυτοί που πέτυχαν το πρώτο γκολ της αναμέτρησης με τον Μπαλογκάν στο 22’ μετά από ασίστ του Ρόμπινσον. Η χαρά δεν κράτησε πολύ για τις ΗΠΑ αφού ο Μπλάκμαν έφερε το παιχνίδι στα «ίσα» τέσσερα λεπτά αργότερα.

Όσο περνούσε η ώρα η ομάδα των ΗΠΑ επέλεξε να «δώσει» μπάλα στον αντίπαλο με την κατοχή να φτάνει στο πρώτο μέρος μέχρι και 71-29 υπέρ του Παναμά.

Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό δεν άλλαξε με τον Παναμά να «κρατά» την κατοχή και να δυσκολεύει την αμερικάνικη ανάπτυξη, κερδίζοντας έτσι μέτρα, χρόνο και ψυχολογία.

Η ανατροπή-έκπληξη που «στριμώχνει» τις ΗΠΑ στην «γωνία» και δίνει ελπίδες πρόκρισης στον Παναμά ήρθε από τον Φαγιάρδο στο 83΄, όταν βρέθηκε μόνος εντός περιοχής μετά από πάσα του Αγιάρζα. Ο Παναμάς έχασε ο αριθμητικό πλεονέκτημα στο 86΄ μετά από αποβολή Καρασκίγια.

Ουρουγουάη-Βολιβία 5-0

Από τα πρώτα λεπτά της συνάντησης, η «Σελέστε», έδειξε την ανωτερότητα της στο γήπεδο, με τον Φακούντο Πελίστρι να ανοίγει το σκορ μόλις στο 8΄ με κοντινή κεφαλιά, για να έρθει, 11 λεπτά αργότερα, ο Νούνιες και με ένα κεραυνό να διπλασιάσει τα τέρματα της Ουρουγουάης.

Στο δεύτερο ημίχρονο και με τον «αέρα» των δύο τερμάτων, οι παίκτες του Μπιέλσα, κατέβασαν ρυθμό, αλλά βρήκαν ξανά τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Αραούχο στο 77′. Τέσσερα λεπτά μετά «ήρθε» ο Βαλβέρδε για να πετύχει το τέταρτο γκολ της ομάδας του με τον Μπεντανκούρ να διαμορφώνει το τελικό 5-0.