Copa America 2024: Αντέδρασε η Βραζιλία με τεσσάρα απέναντι στην Παραγουάη

Η Βραζιλία κατατρόπωσε την Παραγουάη με πρωταγωνιστή των Βινίσιους Ζούνιορ και πλέον κυνηγάει κορυφή απέναντι στην Κολομβία.

Η Βραζιλία δέχτηκε πολύ κριτική έπειτα την απογοητευτική εμφάνιση της στην πρεμιέρα απέναντι στην Κόστα Ρίκα, με τους 9 φορές κατόχους του Copa America να βγάζουν αντίδραση απέναντι στην Παραγουάη.

Η παρέα του Βινίσιους μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με ορέξεις καθώς μόλις στο 31ο λεπτό της δόθηκε ευκαιρία να ανοίξει το σκορ από την βούλα, με τον Λούκας Πακέτα να αστοχεί. Ωστόσο ο άσσος της Γουέστ Χαμ εξιλέωσε τον εαυτό του 4 λέπρα μετά δίνοντας την ασσίστ στον Βινίσιους για να βάλει την «Σελεσάο» μπροστά.

Ο 43ο λεπτό ο Σάβιο της Τζιρόνα διπλασίασε τα τέρματα των Βραζιλιάνων, ενώ ο Βινίσιους διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα στην βραδιά στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Παραγουανοί μπήκαν πιο φορτσάτοι στον αγωνιστικό χώρο και 48′ ο αμυντικός Αλντερέτε έδωσε ελπίδες στην ουραγό του ομίλου 4. Τον τελευταίο λόγο είχε η Βραζιλία με τον Πακετά να εκτελεί, αυτή την φορά εύστοχα από την βούλα και να γράψει το τελικό 1-4.

Η Βραζιλία με αυτή την νίκη είναι με το ένα πόδι στην επόμενη φάση, ενώ την Τετάρτη (3/7) θα αναμετρηθεί με την Κολομβία για την πρώτη θέση του ομίλου. Η Παραγουάη έμεινε επίσημος εκτός της επόμενης φάσης.