MLS: Επιστροφή με γκολ για τον Μέσι - Ασιστ και νίκη στο πρώτο του ντέρμπι ο Ρόις - «Χρυσή» αλλαγή ο Κούτσιας

Επέστρεψε στην αγωνιστική δράση με γκολ ο Μέσι, ασίστ στο ντεπούτο του σε El Trafico ο Ρόις, «χρυσή» αλλαγή για τους Σικάγο ο Κούτσιας. Όλη η δράση απο το Αμερικάνικο πρωτάθλημα ποδοσφαίρου.

Το MLS όπως και όλα τα πρωταθλήματα ανά την υφήλιο επέστρεψε στην αγωνιστική δράση μετά την διακοπή για τις εθνικές ομάδες. Σόου του Μέσι, ασίστ του Ρόις και γκόλ ο Κούτσιας.

Η Ίντερ Μαϊάμι επικράτησε 3-1 της Φιλαδέλφεια Γιούνιον, με τον Λιονέλ Μέσι, όπου επέστρεψε απο τον τραυματισμό που τον ταλαιπωρούσε,  να σκοράρει δίς (26′ 30‘) ενώ μοίρασε και ασίστ στον Λουίς Σουάρες (90+8′) παρουσιάζοντας άλλη μια μικρή παράσταση σε αυτό το Farewell Tour του στις ΗΠΑ. Η ομάδα του Ντείβιντ Μπέκαμ με αυτή την νίκη κατάφερε να παραμέινει πρώτη στην θέση της Ανατολικής περιφέρειας.

Μεγάλο ντέρμπι έιχαμε στο Λος Άντζελες για την 29η αγωνιστική της Δυτικής περιφέρειας, με την LAFC και την Λος Άνζτελες Γκάλαξι να αναμετρούνται στο El Trafico, το ντέρμπι ονομάζεται έτσι λόγω της κίνησης που υπάρχει στους δρόμους της πόλης της Καλιφόρνια, η ομάδα των Μάρκο Ρόις και Ρίτσι Πούτς επικράτησε της ομάδας των Γιορίς και Ζιρού 4-2, με τους δύο πρώτους να συνεργάζονται για το τέταρτο γκολ των Γκάλαξι στο 86ο λεπτό με τον Γερμανό να δημιουργεί και τον Ισπάνο να σκοράρει. Το σκόρ άνοιξε η LAFC στο 4ο λεπτό με τον Μπογκούζ ενώ διπλασίασε τα τέρματα της στο 15′ με τον Μπουανγκά. Στο δεύτερο ημίχρονο ο καταιγιστικός ρυθμός της Γκάλαξι «έπνιξε» την ομάδα Τσερούντλο με τους Γιόβελιτς (53′ 67′) και Καρίγιο (55′) να ανατρέπουν το σκόρ σε 15 λεπτά, πρίν ο Πούτς στο 86ο λεπτό σφραγίσει την νίκη, αποβλήθηκε για την LAFC στο 79ο λεπτό ο Ο’μπραίαν.

«Ήρωας» απο το πουθενά έγινε τα ξημερώματα (15/9) ο συμπατριώτης μας Γιώργος Κούτσιας, με τον Έλληνα φορ να περνάει αλλαγή στο 72ο λεπτό για τους Σικάγο Φάιερ και εφτά λεπτά αργότερα να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ δίνοντας μία υπερπολύτιμη νίκη στην ομάδα του. Το σκορ είχε ανοίξει ο Μπάρλοου στο 31ο λεπτό με τον Γκιενγκάρ να ισοφαρίζει προσωρινά στο 47ο για τους Νιού Γιόρκ Ρεντ Μπούλς.