Καλλιθέα - ΑΕΚ 0-0: Επαθε λάστιχο στη Λεωφόρο!

ΚΑΛΛΙΘΕΑ-ΑΕΚ

Η ΑΕΚ δεν έπιασε σε κανένα σημείο καλή απόδοση στο «Απ. Νικολαΐδης» και έχασε δύο πολύτιμους βαθμούς (0-0) στην αναμέτρηση με την Καλλιθέα. Τραγική η διαιτησία, «έσπρωξε» την ΑΕΚ κι αδίκησε την Καλλιθέα!

Για ακόμα μία φορά η Καλλιθέα έδειξε πολύ καλό πρόσωπο, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να υποχρεωθεί σε «λευκή» ισοπαλία στο «Απ. Νικολαΐδης».

Στο 45+1′ κακώς ο Τζήλος δεν σφύριξε πέναλτι, όταν ο Περέιρα έκανε αντικανονικό μαρκάρισμα στον Πασαλίδη.

Η Καλλιθέα έχασε δύσκολα από τον Ολυμπιακό στο Φάληρο, βάσει εικόνας αδικήθηκε από το 2-2 με τον Παναθηναϊκό και σήμερα (22/9) θα μπορούσε ακόμα και να επικρατήσει της ΑΕΚ.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Η Καλλιθέα παρατάχθηκε χωρίς τους γνώριμους Μεχίας και Μαρότα, ενώ η ΑΕΚ στερήθηκε των υπηρεσιών των Γκατσίνοβιτς, Γκαρσία, Ρότα, Αμραμπατ, Οντουμπάτζο, Λαμέλα και Μαρσιάλ.

Ο Αλμέιδα έδωσε για πρώτη φορά φανέλα βασικού στον Ρομπέρτο Περέιρα και, ελλείψει επιλογών, έβαλε στο δεξιό άκρο της άμυνας τον Ορμπελίν Πινέδα.

Η ΑΕΚ είχε την κατοχή και έφτανε έξω από την αντίπαλη περιοχή, ωστόσο αδυνατούσε να διασπάσει την άμυνα της Καλλιθέας, η οποία έδειξε ξανά καλά στοιχεία στη φυσική κατάσταση και εμπόδισε την ανάπτυξη του αντιπάλου, πιέζοντας ψηλά.

Η ομάδα του Μάσιμο Ντονάτι έχασε σημαντική ευκαιρία στο 27′, όταν από ιδανική αντεπίθεση και γύρισμα του Μουτίνιο, ο Μανθάτης σούταρε και ο Στρακόσια απέκρουσε σε κόρνερ.

Από δεξιά προήλθαν οι περισσότερες κατεβασιές της ομάδας του Αλμέιδα, η οποία απείλησε στο 33′ με σουτ των Πήλιου και Σιμάνσκι (αμφότερα αποκρούστηκαν από τον Μπερναμπέ).

Τρία λεπτά αργότερα, ο Μουκουντί αντικαταστάθηκε από τον Κάλενς, λόγω προβλήματος στον δεξιό δικέφαλο.

Στο 45+1′ κακώς ο Τζήλος δεν σφύριξε πέναλτι, όταν ο Περέιρα έκανε αντικανονικό μαρκάρισμα (φράγμα με επαφή) και σε δεύτερο χρόνο αντικανονική χρήση του χεριού του στο πρόσωπο του Πασαλίδη.

Εγινε έλεγχος από το VAR και κακώς δεν συνέστησε στον διαιτητή να κάνει ανασκόπηση της φάσης για παράβαση πέναλτι και κίτρινη κάρτα, σε μία φάση που υπήρξε και τραυματισμός του αμυντικού της Καλλιθέας.

Το α’ ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ένα μακρινό σουτ του Ελίασον στο 45+4′ που εξουδετέρωσε ο Μπερναμπέ.

Το β’ μέρος άρχισε με σκαστή κεφαλιά του Πιερό που πέρασε άουτ (52′), τρία λεπτά πριν ο Ντεμέτριους αστοχήσει σε διαγώνιο σουτ εντός περιοχής.

Η ΑΕΚ έχασε καλή ευκαιρία στο 59′, όταν από ωραία μπαλιά του Πινέδα, ο Ελίασον πλάσαρε και έστειλε την μπάλα άουτ.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Ελίασον έκανε το γέμισμα, ο Πιερό βρήκε την μπάλα με το τακουνάκι, έγινε κόντρα και η εξέλιξη της φάσης ήταν κόρνερ.

Η ΑΕΚ στάθηκε τυχερή στο 67′, αφού ο Πήλιος υπέπεσε σε τραγικό λάθος, ο Μουτίνιο αιφνιδιάστηκε και από το ύψος της μικρής περιοχής έπιασε… αέρα.

Στο 74′ ο Τζιάνι έκανε την προβολή και έστειλε την μπάλα λίγο άουτ, ένα λεπτό προτού ο Τσιλούλης μπει για να γίνει δεξιός μπακ και ο Πινέδα περάσει στον άξονα.

Τα κόρνερ έγιναν 2-11, ωστόσο το 0-0 παρέμενε, δεδομένο ότι η κεφαλιά του Τσούμπερ στο 89′ πέρασε άουτ.

Αμέσως μετά ο νεοεισελθών Σοΐρι έκανε το σουτ εντός περιοχής και ο Στρακόσια έσωσε την ΑΕΚ.

Η τελευταία φάση καταγράφηκε στο 90+4′ και ήταν ένα συρτό σουτ του Φερνάντες που έβγαλε ο Μπερναμπέ.

Επομένως, έπειτα από τέσσερις νίκες σε ισάριθμα ματς με την Καλλιθέα, η ΑΕΚ έχασε βαθμούς.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ: Μπερναμπέ, Πασαλίδης (72′ Τσιβελεκίδης), Ισιμάτ, Μότοκ, Μερκάτι (66′ Εντιαγέ), Ντιμπά, Μανθάτης, Χάνουσεκ, Μουτίνιο (72′ Βαλμπουενά), Ντεμέτριους (66′ Βασιλόγιαννης), Τζιάνι (85′ Σοΐρι).

ΑΕΚ: Στρακόσια, Πινέδα, Βίντα, Μουκουντί (36′ Κάλενς), Πήλιος, Σιμάνσκι (66′ Γιόνσον), Περέιρα (75′ Τσιλούλης), Μάνταλος, Ελίασον (75′ Φερνάντες), Κοϊτά (66′ Τσούμπερ), Πιερό.