Βέσελι - Τσιτσιπάς 1-3: Δύσκολη, αλλά... πρόκριση στον 2ο γύρο του Roland Garros για τον Στέφανο

ΑΠΕ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς είχε δύσκολη πρεμιέρα στο Roland Garros κόντρα στον Γίρι Βέσελι και χρειάστηκε 3 ώρες και 16 λεπτά για να πάρει τη νίκη με 3-1 σετ (7-5, 6-3, 4-6, 7-6) ώστε να εξασφαλίσει την πρόκριση στον δεύτερο γύρο του κορυφαίου Grand Slam.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς μπήκε ως φαβορί στον αγώνα με τον Γίρι Βέσελι (Νο 452 στην παγκόσμια κατάταξη) στην πρεμιέρα του στο Roland Garros, αλλά συνάντησε πολύ σθεναρή αντίσταση από τον Τσέχο και πήρε δύσκολα τη νίκη, αφού κατάφερε να αποφύγει το 5ο σετ, σβήνοντας τριπλό set point στο 4ο σετ, για να φτάσει στην επικράτηση με 3-1 σετ (7-5, 6-3, 4-6, 7-6). Έτσι, ο «Στεφ» εξασφάλισε την πρόκριση στον δεύτερο γύρο της διοργάνωσης του Παρισίου όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Καρμπάλες Μπαένα (Ισπανία, Νο58) και Νάβα (ΗΠΑ, Νο238).

Ο Έλληνας πρωταθλητής, στην πρώτη του αναμέτρηση με τον Τσέχο σε επίπεδο ΑΤP, έφτασε στη νίκη μετά από 3 ώρες και 16 λεπτά.

Στο πρώτο σετ αν και τα βρήκε αρκετά σκούρα στην αρχή και έφτασε μέχρι να βρεθεί πίσω με 5-3, o Στέφανος κατάφερε να κάνει 2 break στη συνέχεια και έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 7-5. Δυνατό του σημείο στο πρώτο σετ ήταν τα 4 συνεχόμενα love service games που έκανε και του έδωσαν ψυχολογία για την ανατροπή.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο με τους δύο τενίστες να κρατούν το σερβίς τους και να ανταλλάσσουν συνεχώς χτυπήματα σε μεγάλα ράλι. Μετά το break που έκανε ο Τσιτσιπάς για το 4-2, δεν αντιμετώπισε κάποιο θέμα από τον Βέσελι και έφτασε στην κατάκτηση του δεύτερου σετ με 6-3.

Πολύ κοντά οι δύο τενίστες στο 3ο σετ, με τον Τσιτσιπά να συνεχίζει τα love service game. Ο Βέσελι με πολύ καλά πρώτα σερβίς κρατούσε το σερβίς του και δεν άφηνε τον Στέφανο να πάρει κεφάλι στο σκορ και τελικά βρήκε το break εκεί που χρειαζόταν και με 6-4 έφτασε στην κατάκτηση του τρίτου σετ.

Έτσι ο Βέσελι μείωσε σε 2-1 σετ και έμενε ζωντανός στη διεκδίκηση της πρόκρισης.

Ωστόσο ο Τσιτσιπάς μπήκε αρκετά συγκεντρωμένος στο τέταρτο σετ και έκανε νωρίς break στον Βέσελι για το 2-1, με τον Τσέχο να κάνει στο «καπάκι» break για το 2-2 και να ανατρέπει πλήρως το σκηνικό, κρατώντας το σερβίς του για το 3-2. Αν και ο Βέσελι είχε διπλό break point για να κάνει το 5-3 ο Τσιτσιπάς με 4 συνεχόμενους πόντους κρατήθηκε μέσα στο set.

Κάτι αντίστοιχο έκανε και ο Βέσελι που σε ένα game κράτησε πάνω από 7 λεπτά «έσβησε» 3 break point του Στέφανου για να κάνει το 5-4. Ακολούθησαν 2 love service games από τους δύο τενίστες για το προβάδισμα του Βέσελι με 6-5. Ισοφάρισε σε 6 όλα ο Τσιτσιπάς και όλα κρίθηκαν στο tie break. Εκεί, ο Ελληνας τενίστας έφερε τα πάνω-κάτω, παίρνοντας το εισιτήριο για την επόμενη φάση.