Μαρία Σάκκαρη: Φινάλε με ακόμη μία ήττα στο Κανκούν

Η Μαρία Σάκκαρη γνώρισε την ήττα με 2-0 σετ από την Τζέσικα Πεγκούλα και αποχαιρέτησε το WTA Finals και το Κανκούν.

Ο αγώνας με τη Τζέσικα Πεγκούλα ήταν αδιάφορος από τη στιγμή που η Μαρία Σάκκαρη είχε αποκλειστεί από τα ημιτελικά στο WTA Finals του Κανκούν. Η 28χρονη τενίστρια στον τελευταίο αγώνα της σεζόν γνώρισε την ήττα με 2-0 σετ (6-3, 6-2) και αποχαιρέτισε τη διοργάνωση, με απολογισμό τρεις ήττες στα τρία ματς του ομίλου.

Η Πεγκούλα είχε εξασφαλίσει την πρώτη θέση στον όμιλο με την Ελληνίδα τενίστρια να αποχαιρετά τη διοργάνωση με τρεις συνεχόμενες ήττες  έπειτα από τη βαριά ήττα της πρεμιέρας στο Κανκούν κόντρα στην Αρίνα Σαμπαλένκα, αλλά και από την Έλενα Ριμπάκινα.

Στο πρώτο σετ η Πέγκουλα έκανε εύκολα το 5-1 με τη Σάκκαρη να καταφέρνει να μειώσει σε 5-3 πριν το κατακτήσει η πρώτη με 6-3. Η Νο1 τενίστρια του κόσμου έκανε το έργο της πιο εύκολο στο δεύτερο σετ αφού προηγήθηκε με 4-0, με την Ελληνίδα να μειώνει σε 4-2. Εν τέλει κατέκτησε και το δεύτερο σετ με 6-2.

Στη 10η φορά που αναμετρήθηκαν οι δύο τενίστριες η Πεγκούλα ισοφάρισε τα μεταξύ τους ματς (5-5).