Ολυμπιακός-Φενέρμπαχτσε 87-84: «Εκπρόθεσμη» μπασκετάρα στον τελικό των ηττημένων!

Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός στον μικρό τελικό και κατέκτησε την τρίτη θέση της EuroLeague. Απίθανη ευστοχία από τους «ερυθρόλευκους», που τελείωσαν το ματς με 15/23 τρίποντα.

Ένας άλλος, ήρεμος και συγκλονιστικά εύστοχος Ολυμπιακός παρουσιάστηκε στην «Uber Arena» για να αντιμετωπίσει τη Φενέρμπατσε στον… διαδικαστικό μικρό τελικό της EuroLeague. Οι «ερυθρόλευκοι» κυκλοφόρησαν τέλεια τη μπάλα, ανέδειξαν πολλαπλούς πρωταγωνιστές και κατέκτησαν την τρίτη θέση της διοργάνωσης.

Εντυπωσιακός ο Άλεκ Πίτερς, που ισοφάρισε το ατομικό του ρεκόρ στα τρίποντα με πέντε και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη. Πολύ καλός ήταν και ο Γκος (12π, 6α.), όπως και οι Λαρεντζάκης (10π) (που είχε DNP στον ημιτελικό), αλλά και ο Μιλουτίνοφ (10π, 8ρ).

Ξεκίνημα… All-Star

Ελεύθερες και δίχως άγχος μπήκαν στο ματς οι δύο ομάδες, με το σκορ να είναι χαμηλό στα πρώτα λεπτά. Ο Ολυμπιακός έβγαλε κάποια ωραία plays και βρήκε δύο τρίποντα με τον Κάναν, που του έδωσαν το αρχικό προβάδισμα. Με πρωταγωνιστή τον Πιέρ, που είχε τους 7 από τους 12 πόντους της ομάδας, η Φενέρ πήρε το προβάδισμα μετά το τηλεοπτικό τάιμ άουτ. Το παιχνίδι άνοιξε, ο Ολυμπιακός βρήκε τρίποντα με τους ΜακΚίσικ και Παπανικολάου, πήρε πολλά από τον Μιλουτίνοφ και έκλεισε την περίοδο μπροστά στο 24-17.

Τα λεπτά περνούσαν, μπήκε το δεύτερο δεκάλεπτο και το μπάσκετ του Ολυμπιακού γινόταν όλο και καλύτερο. Εξαιρετικό spacing, κοψίματα στο καλάθι και πάσες έξω, με τους ερυθρόλευκους να παίρνουν προβάδισμα 9 πόντων μετά το 12′. Η Φενέρ μείωσε πολύ γρήγορα στον πόντο και ο Μπαρτζώκας δοκίμασε σχήμα με τον Ράιτ και τον Μιλουτίνοφ μαζί στο παρκέ. Σερί 9-0, νέο διψήφιο προβάδισμα και ξεκάθαρη υπέροχη με όμορφο μπάσκετ ως το τέλος του ημιχρόνου, που βρήκε τον Ολυμπιακό στο +11, μετά από buzzer beater τρίποντο του Πίτερς (48-37).

Ανάπαυλα με τους Πειραιώτες εξαιρετικά εύστοχους με 7/10 τρίποντα και 9 επιθετικά ριμπάουντ. Παρά την καλή κυκλοφορία, μελανό σημείο στη στατιστική ήταν η αναλογία ασίστ/ λαθών, που ήταν 9 για 7, ενώ η Φενέρ είχε 11 για 3. Μακράν κορυφαίος του ημιχρόνου ήταν ο Νίκολα Μιλουτίνοφ με 10 πόντους και 7 ριμπάουντ

Με το ίδιο νόμισμα…

Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός βασίστηκε στο τρίποντο, που συνέχισε να είναι εύστοχος, όμως είδε τους Τούρκους να επιστρέφουν, απαντώντας ουσιαστικά με το ίδιο νόμισμα. Τρίποντα από τους Χέιζ Ντέιβις, Γουίλμπεκιν και Σανλί, επί μέρους σκορ 2-11 και το προβάδισμα έπεσε στους τέσσερις πόντους.  Με ένα γκολ φάουλ του Πίτερς, ο Ολυμπιακός πήρε ανάσα, όμως η Φενέρ με νέο τρίποντο και δύο βολές πέρασε μπροστά στο σκορ. Πέντε πόντοι στο τελευταίο λεπτό και νέο ερυθρόλευκο προβάδισμα 66-62 πριν τη λήξη του δεκαλέπτου.

Ρόλερ κόστερ

Ο… μπομπέρ Πίτερς πήρε το όπλο του και έβαλε δύο τρίποντα σε λίγα δευτερόλεπτα για να σχηματίσει ένα σερί 11-0 και να δώσει νέο διψήφιο προβάδισμα. Ο Ολυμπιακός «πυροβολούσε» μόνο πίσω από τα 6.75 και έμενε μπροστά στο σκορ, παρότι και η Φενέρ ήταν εύστοχη. Νέο τρίποντο από τον ΜακΚίσικ και νέο διψήφιο προβάδισμα (83-73). Οι Τούρκοι προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή, μείωσαν στους τρεις με σερί 8-0 και είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν στην τελευταία ολοκληρωμένη επίθεση, όμως ο Σανλί αστόχησε σε δύσκολο τρίποντο. Στο τρανζίσιον του Ολυμπιακού η μπάλα χάθηκε,  η ομάδα του Σάρας πήρε τη μπάλα από άουτ με 0.7 δευτερόλεπτα και ο Σανλί ευστόχησε, όμως το σουτ ήταν εκπρόθεσμο.